Author's photo
Anonymný autor
fyzika

Práca fyzika

Vedel by mi niekto pomôcť s touto prácou...vôbec tomu nerozumiem...

Prílohy:
Question image
1 odpoveď
Aby si rozumela zadaniu: Uloha ma dve casti. V jednej casti si overis, ze ak sa meni magneticke pole, tak na cievke sa vytvara napatie, (a ak je uzavrety elektricky obvod, tak cievkou prechadza prud).
V druhej casti si overis, ze magneticke pole nemusime menit len tym ze do cievky vlozime alebo z nej vytiahneme magnet, ale aj tym ze dve cievky "magneticky spojime" tym ze ich dame na spolocne jadro a budeme menit prud ktory prechadza prvou cievkou. Vtedy prva cievka zmeni magneticke pole, vdaka spolocnemu jadru sa zmena magnetickeho pola dostane aj do druhej cievky a v druha cievka zareaguje podobne ako ked sme magneticke pole menili pohybom magnetu = vytvori napatie (a prud).
Spolocne jadro cievok moze mat rozny tvar, v Tvojom konkretnom zadani ma spolocne jadro tvar pismena U, ked na jeden koniec sa nasunie jedna cievka a na druhy koniec druha. Ale mohla by to byt aj tyc alebo by mohli byt obidve cievky navinute jedna na druhu na spolocnom jadre.
Takze 1. Zaver by mal byt ze pri pohybe magnetu (=zmene magnetickeho pola) cievka vytvara napatie a obvodom tecie prud. Prud tecie aj pri zasuvani magnetu aj pri vyberani magnetu.
2. Zaver by mal byt, ze ked zapneme alebo vypneme prvy obvod, tak druhou cievkou bude velmi kratku dobu prechadzat prud. Ked obvod nechame dlhsie vypnuty alebo zapnuty, tak druhou cievkou prud neprechadza.

Je to kvoli tomu, pri zapnuti/vypnuti prvou cievka zacne/prestane prechadzat prud = prva cievka zmeni magneticke pole, zmena magnetickeho pola sa jadrom prenesie na druhu cievku a druha cievka na zmenu magnetickeho pola zareaguje tym, ze na chvilocku vytvori napatie a a druhym obvodom zacne prechadzat prud. Ak je prva cievka dlhsie zapnuta alebo dlhsie vypnuta, magneticke pole sa nemeni a druhou cievkou prud neprechadza (cievka vytvori napatie/prud len pri zmene magnetickeho pola, ak je tam magneticke stale rovnake, tak moze byt hocijako velke a napatie/prud v cievke sa nevytvori).

3. Treba nakreslit schemu. Ak sa jazdec reostatu pohne tak, ze draha ktorou musi ist prud v reostate sa skrati, tak sa prud zvacsi. Ak sa draha prudu v reostate predlzi, tak sa prud zmensi.

Zaver k trojke by mal byt: Ak pohybom jazda (dostatocne rychlym) menime prud ktory prechadza prvou cievkou, druha cievka vytvori napatie/prud.
Vysvetlenie je rovnake ako v bode 2 = pohybom jazda menime prud = prva cievka zmeni magneticke pole = zmena sa prenesie do druhej cievky a druha cievka na zmenu magnetickeho pola zareaguje vytvorenim napatia/prudu.
Komentáre:
Stanislav J.
Ale ak mas toto robit doma, tak niekde sa stala chyba. Lebo tie pokusy by si mala urobit v skole (kde su na to pomocky) a potom len napisat co si pri pokusoch videla.